Zde budeme zveřejňovat nejčastější a nejzajímavější dotazy, které jsou pokládány našim odborníkům.
Na Vaše dotazy se těšíme na adrese dotazy@cefas.cz nebo na odborných veletrzích a výstavách, kde najdete stánek ČFA.
Dotazy jsou řazeny dle jednotlivých témat:
ERÚ | LICENCE | OTE | OSTATNÍ
LICENCE
Dobrý den, prosím o radu. Jsem majitel a provozovatel FVE, která je instalovaná na střeše RD (spoluvlastnictví manželů). Licenci má a provozuje ji pouze jeden z nich. Lze licenci převést a za jakých podmínek na někoho jiného (např. prodej nemovitosti, převod nemovitosti na děti či dědictví)?
Licenci převést lze. Nejedná se o převedení licence v pravém slova smyslu. Funguje to tak, že původní licence zanikne a nový majitel získá licenci novou. Při tomto převodu se musí převést i FVE (majetkový vztah), aby zůstaly zachovány podmínky výkupu.
OTE
-
Musel jsem přeinstalovat operační systém mého počítače, ale neudělal jsem si zálohu certifikátu. Co mám dělat?
Pokud nemáte zálohu certifikátu, musíte si pořídit certifikát nový, který si již nezapomeňte zazálohovat a uložit na bezpečném místě, nejlépe mimo počítač (např. USB flash disk, ideálně zašifrovaný).
-
Přišel jsem o certifikát, už mám nový, ale nemohu se připojit k CS OTE.
Při použití nového certifikátu, který je odlišný od toho, s nímž byla provedena registrace, je potřeba jeho veřejnou část poslat společně s vaším IČ na adresu poze@ote-cr.cz a požádat o aktualizaci certifikátu. POZOR: veřejná část certifikátu je pouze ta, která vám byla zaslána e-mailem od certifikační autority. Nikdy nikam neposílejte vlastní zálohu certifikátu, jež obsahuje i soukromý klíč. Vystavujete se nebezpečí zneužití vašeho podpisu!
OSTATNÍ DOTAZY
-
Jak vypadá mapa slunečního svitu pro ČR?

-
Porucha na měření elektroměru
Váš dotaz: U mnoho FVE kolegů dochází k poruše na měření elektroměru na výrobě (cejchovaný elektroměr). Při jeho výměně dochází k nárustu rozdílu mezi skutečnou výrobou, která se zobrazuje na měniči a fakturační částkou, která je na cejchovaném elektroměru. Je jasná zásada, jak vyfakturovat skutečně vyrobenou elektřinu, když dodávka a výměna trvá v lepším případě cca 3 týdny (pokud to výrobce včas zistí)?. Díky za odpověď případně odkaz.
Odpověď: Uvedený problém závady (poruchy) cejchovaného měřidla řeší vyhláška č.82/2011 Sb ze dne 17.března 2011, ve znění pozdějších změn. Vyhláška se týká mj. měření elektřiny.
V §4 odst.3 vyhláška č.82/2011 řeší, že v případě prokazatelné závady měřicího zařízení, která slouží k měření dodávky vyrobené elektřiny, je možné dodávku elektřiny stanovit pomocí náhradního postupu, podle §4 odst.2 písm.b) - odhadem vyrobené elektřiny výrobcem nebo získané výpočtem, a to v předávacím místě (samoodečet).
Samoodečet podle §4 odst.6 lze provést nejvýše 3x po sobě (rozšířeně lze způsob aplikovat i pro výrobce - dodávku elektřiny, ne pro pouhou spotřebu), což při měsíčním vykazování znamená, že lze výpočtem nebo odhadem překlenout právě nutnou dobu na demontáž a opravu elektroměru (měřicího zařízení), a montáž nově zprovozněného měřidla, v souladu s §7 vyhlášky.
Tedy při měsíčním vykazování to znamená, že maximálně 3 měsíce můžete být bez cejchovaného elektroměru, což je v souladu s obchodními zvyklostmi a praxí v reklamačním řízení a lhůtách vedoucích k vyřízení reklamace. Pokud se tedy měřící zařízení porouchá první měsíc, vy přijdete na chybu počátkem příštího měsíce, pak za uplynulý měsíc již musíte použít odborný odhad (nebo výpočet). Následuje cca 30 dní na vyřízení reklamace, tudíž i druhý měsíc bude muset proběhnout odborným odhadem nebo výpočtem, a odhad rovněž budete muset použít pravděpodobně s malou korekcí i na poslední měsíc.
-
Platby záloh na zdravotní pojištění
Váš dotaz: Chtěl bych se zeptat na legislativu týkající se FVE.
Na svém domě mám nainstalovanou FVE, 10 panelů o celkovém výkonu 1,85 kWp.
FVE byla uvedena do provozu v roce 2012, takže zelený bonus je cca 5 Kč/kWh, roční státní podpora v zeleném bonusu v mém případě činí cca 8400 Kč.
Bohužel jsem minulý rok v říjnu přišel o zaměstnání a byl veden na úřadu práce, ale letos od února již opět pracuji. Teď se mi ozvala VZP, že mám doplatit zdravotní pojistné 1700 Kč x 5 měsíců, jelikož jsem OSVČ a v době mé nezaměstnanosti byla FVE mým hlavním příjmem (přes zimu to bylo několik stokorun).
Je opravdu takto nastavena legislativa a budu muset VZP zaplatit 8500 Kč?
Odpověď: Bohužel dle současné legislativy je jak postup Úřadu práce, tak zdravotní pojišťovny v pořádku. Výroba elektřiny je licencovanou živností, kdy se provozovatel výrobny stává podnikatelem, který podniká podle zvláštního předpisu, kterým je v tomto případě Energetický zákon.
Dokud jste zaměstnán a pobíráte alespoň minimální mzdu, je Vaše podnikání vedlejší činností, což má za následek povinnost platit zdravotní pojištění v nižší sazbě.
Pokud jste jako zaměstnanec přišel o práci, stává se z vaší vedlejší činnosti (FVE) činnost hlavní a tím pádem jste povinen platit VZP měsíční minimální platby (1752 Kč) na zdravotní pojištění bez ohledu ekonomického výsledku z FVE a nemáte bohužel nárok ani na podporu v nezaměstnanosti.
Tyto platby se po vyúčtování již nevracejí, je to minimální platba za měsíční pojistné. Pokud byste na FVE vykázal zisk, musel byste i za tento dodatečně doplatit zdravotní pojištění.
Celé to vyplývá z platné legislativy a ačkoli se velmi snažíme o změnu, tak úspěch můžeme očekávat prozatím pouze u majitelů nepodporovaných zdrojů energie, tedy takových, které nepobírají žádnou podporu ve formě výkupních cen.
Jak nyní řešit vzniklou situaci a předejít jí do budoucna?
Současný dluh vůči zdravotní pojišťovně již musíte uhradit, neboť byla naplněna litera zákona a Vy jste byl po nějakou dobu podnikatelem na hlavní činnost.
V budoucnu je možné požádat ERÚ o pozastavení činnosti a registrovat se na Úřadu práce, nebo převést licenci na někoho v rodině, koho případná ztráta zaměstnání nezasáhne tak citelně. Ideální jsou důchodci nebo maminky na rodičovské dovolené.