Česká fotovoltaická asociace, o. s.
  • Přihlásit se
    Přihlásit se
  • Hlavní strana
  • Členství
  • Certifikace
  • Semináře a kurzy
  • Kontakt
  • Vzdělávání
  • Profesní kvalifikace
  • PV SOL
Informace ČFA
Legislativa
OTE
Tiskové zprávy
Veletrhy, výstavy, akce
Z domova
Ze světa
Ostatní
PR články
Časté dotazy
Vybíráme z médií
Publikace


Amper 2023


Generální partner asociace



Hlavní partner asociace


ASEKOL Solar s. r. o.



Partner asociace Plus


MEMODO





Partner asociace


Czech Nature Energy a. s.


SMA Central & Eastern Europe s. r. o.


Fronius







AESV






Mediální partneři




Velké energetické akumulátorové systémy AERS

Ve čtvrtek 4. září 2020 jsme se v Rumburku sešli na společném setkání zástupců všech firem a ČFA, které se na projektu fotovoltaické elektrárny a bateriového úložiště pro Strojírny Rumburk podíleli. Generálním dodavatelem projektu byla společnost MATRU spol. s r. o. s jednatelem Ing. Alešem Maškovským. Neformální „kolaudace“ byla za osobní přítomnosti jednatele a majitele Strojíren Rumburk s.r.o. Ing. Ladislava Brady, zástupců projekčních, dodavatelsko-inženýrských firem, dotační společnosti, včetně výkonného ředitele Petra Mauleho, ČFA, která provedla i jednu z prvních organizačně-technických schůzek, tak důležitou pro úspěšné zvládnutí komplexního projektu, včetně výrobce SAS AERS s.r.o. zastoupeného jednatelem Cyrilem Svozilem jr.

Ing. Brada, promluvil na setkání „Hybatelem celého projektu v podobě, která je nyní v provozu, byl Ing. Maškovský ze společnosti Matru. Věděl o možnostech bateriové stanice, která funguje ve výrobním závodě v Jeseníku, a přesvědčil mne, že má smysl se na ni jet podívat. Přestože cena špičkovací stanice není úplně levná, splňuje v rámci trhu vše, co jsem od řešení, které tady budujeme, očekával. Zařízení firmy AERS umí spolupracovat s fotovoltaickou elektrárnou a akumulovat energii či zacházet s přebytky, ale také vykrývat mikrovýpadky nebo nižší kvalitu dodávek elektrické energie. Zejména výpadky energie nás trápí a způsobují škody, a stanice je umí v řádu milisekund dokonale vykrýt. Jak jsem se až dodatečně dozvěděl, už v rámci dosavadního provozu tyto výpadky nastaly, a lidé v závodě to ani nezaznamenali. Navíc nám stanice snižuje spotřebu energie. To však nebyl ten hlavní důvod, kvůli kterému jsme do ní investovali. Moje vize je dlouhodobá a současná podoba je pouze začátek. A špičkovací stanice od AERS návaznost a modularitu stoprocentně splňuje. To se mi na jejich řešení opravdu velmi líbí. Nyní jsme na konci první etapy a já by chtěl rozšířit kapacitu fotovoltaické elektrárny a zálohované energie v dalších dvou etapách tak, abychom byli schopni obsluhovat nejen náš výrobní závod, ale elektrickou energii i prodávat. Láká mne také využití pro elektromobilitu, v plánu máme vybudovat nabíjecí stanici pro elektromobily, jejichž počet u nás i v blízkém Německu stále roste a příznivý trend již zaznamenáváme i u nás. Cílem je mít kapacitu baterií téměř jeden megawatt, což už není rozhodně málo. Situaci nám samozřejmě zkomplikoval letošní koronavirus, ale v projektech bez ohledu na současný vývoj pokračujeme, protože v jejich přínos věřím. Nejsem zatím schopen hovořit o ekonomické návratnosti našeho řešení, nato běží elektrárna i špičkovací stanice příliš krátce.“

„Po pilotním projektu ve výrobním závodě Fenix v Jeseníku se jedná již o druhou instalaci našeho zařízení SAS (špičkovací akumulační stanice). Ve spolupráci se společností Matru s.r.o. jsme dne 31.3.2020 úspěšně předali a zprovoznili stanici o výkonu 200 kW/204 kWh pro Strojírny v Rumburku. Provozovatel plánuje větší využití solární výroby pro vlastní spotřebu a minimalizaci odběrů z veřejné distribuční sítě“, uvedl Cyril Svozil jr. za dodavatele AERS s.r.o. ze skupiny Fenix.

Fotovoltaická elektrárna má výkon 210,1 kWp a je instalována celkem na pěti objektech v areálu strojíren. Součástí dodávky byla kromě FVE i dodávka velkokapacitní baterie AERS. Originální řešením, se kterým přišel generální dodavatel projektu, bylo inteligentní řízení fotovoltaického systému FVE. Součástí dodávky bylo i zajištění oprávnění pro výrobu el. energie („licence“) u Energetického regulačního úřadu. Projekt byl předložen v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a byl spolufinancován Evropskou unií. Bez získané investiční dotační podpory by patrně projekt nemohl být v této míře a výkonovém rozsahu vůbec realizován.

Česká fotovoltaická asociace, z. s. © 2013

Powered by